Spływ Pod patronatem Pomeranii – „WDĄ ŚLADAMI REMUSA”

[PDF] – informator cenowy – formularz zgłoszeniowy

 

Pod patronatem Pomeranii
WDĄ ŚLADAMI REMUSA

Tegoroczny XXXVIII Kaszubski Spływ Kajakowy Śladami Remusa, bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego, zacznie się 6 lipca 2024 roku, a zakończy 14 lipca. Będzie prowadzić rzeką Wdą znad j. Fiszewo k. Lipusza w powiecie kościerskim do osady Młynki w powiecie starogardzkim.
Wda to rzeka o charakterze nizinnym, o dnie piaszczysto-kamiennym porośniętym wodorostami. Meandruje wśród łąk i lasów, stanowiąc niezwykle malowniczy szlak wodny. W międzynarodowej klasyfikacji trudności, tworzonej dla kajakarzy, zalicza się ją do łatwych, więc mogą nią płynąć rodziny z dziećmi.

Organizatorzy i charakter spływu

Głównym organizatorem jest Klub Turystyczny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wanożnik, a współorganizatorem Stowarzyszenie Kajakowe Wodniak w Gdańsku. Patronat medialny sprawuje redakcja „Pomeranii”, dzięki której w 1986 roku ten szczególny spływ, wymyślony przez dra inż. architekta Janusza Kowalskiego, zaistniał. Komandorem tegorocznego spływu będzie Wojciech Kuc.
Spływ jest kaszubski nie tylko z nazwy i z przebiegu tras, ale przede wszystkim z połączenia przygody wodniackiej z bogatym regionalnym programem kulturalno-rozrywkowym na lądzie. Spoiwem spływu jest codziennie czytanie fragmentów powieści A. Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” w języku oryginału – kaszubskim i przekładzie na język polski.

Sprzęt, transport i biwaki

Uczestnicy biorą udział w spływie na kajakach własnych, bądź wypożyczonych od organizatorów, i z własnym wyposażeniem biwakowym.
Obok grupy kajakowej dopuszcza się udział grupy rowerowej, pod warunkiem wyboru jej lidera i opracowania tras lądowych.
Na miejsca startów (z wyjątkiem etapów zaczynających się na biwakach) uczestników zawiezie, a po zakończeniu etapu (jeśli jego meta nie wypadnie w miejscu biwakowania) odwiezie wynajęty autobus.
Biwaki są planowane w dwóch miejscach. Pierwszy w Lipuszu przy Zespole Szkół (dojazd ul. Derdowskiego), drugi na campingu Pod Świerkami w Czarnej Wodzie. Na obu biwakach są zagwarantowane odpowiednie warunki sanitarne.
W sobotę 8 lipca przewidziany jest wyjazd do Kościerzyny na XXV Światowy Zjazd Kaszubów. W związku z tym uroczyste otwarcie spływu nastąpi o godz. 19
Przeniesienie z biwaku na biwak nastąpi 10 lipca w godzinach porannych.

Wpłaty spływowe

Wpłata na cele statutowe Klubu Turystycznego ZKP Wanożnik wynosi: normalna 480 zł, zniżkowa 420 zł. Zniżka przysługuje członkom ZKP, KT Wanożnik i SK Wodniak którzy mają opłacone składki członkowskie do 2024 r. włącznie (co należy udokumentować podczas rejestracji, okazując dowód opłaty; nie dotyczy to członków KT Wanożnik, gdyż listą opłaconych przez nich składek będzie dysponował sekretariat spływu). Zaległe składki członkowie Wanożnika mogą uiścić podczas rejestracji. Zniżka przysługuje także studentom i uczniom. Dzieci w wieku poniżej 4 lat są zwolnione z opłaty statutowej. Za dzieci w wieku od 4 do 7 lat opłata na cele statutowe wynosi 50 proc. normalnej czyli 240 zł.
Drobne pobyty na polu biwakowym wynoszą:  90 zł od osoby za dobę plus opłata za miejsce w kajaku 25 zł.
Opłata za kajak wynosi 440 zł (220 zł od osoby). Pokrywa ona koszty wypożyczenia kajaka, jego transportu oraz przechowania na etapach kończących się poza biwakiem. Kajak kwituje osoba go prowadząca. Opłata parkingowa za auto cennik na polu biwakowym.

Terminy zgłoszeń i wpłat

Zgłoszenia udziału będą przyjmowane do 14 czerwca br. Należy je przesyłać do Lucyny Matczyńskiej e-mailem pod adresem: lucymat@tlen.pl (formularz zgłoszenia znajduje się poniżej).
Wpłaty na cele statutowe i opłaty za kajaki należy uiścić do 21 czerwca br. na konto Klubu Turystycznego Wanożnik: Bank Millennium,
nr konta: 39 1160 2202 0000 0002 0852 1487, z dopiskiem „Spływ Remusowy”. Proszę w rubryce „tytułem” podać nazwiska uczestników i kwoty im przypisane.

Informator spływowy

Szczegółowe informacje o etapach płynięcia, programie lądowym, a także regulamin znajdą się w informatorze spływowym, który osoby zgłoszone otrzymają e-mailem.

Z kaszëbsczim pòzdrówkã 

Komandor Wojciech Kuc
kontakt: wojciech-kuc27@wp.pl
tel. 502 367 325

 

[PDF] – informator cenowy – formularz zgłoszeniowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.